Państwa sukcesyjne – Zjednoczona Wspólnota

ZJEDNOCZONA WSPÓLNOTA

Kiedy w maju 3022 roku, książę Hanse Davion i Archont Katrina Steiner podpisywali Dokument Sojuszniczy Zjednoczonej Wspólnoty, który miał w przyszłości uczynić ich dwa państwa zjednoczoną potęgą, musieli zdawać sobie sprawę z nieuchronności wojny. Przywódcami pozostałych Wielkich Domów musiała wstrząsnąć myśl o zjednoczonej armii i potędze ekonomicznej przyszłej Zjednoczonej Wspólnoty. Wyprzedzający atak nie wchodził w rachubę, taka operacja leżała poza możliwościami sygnatariuszy Konkordatu z Kapteyn. Natomiast byli zdolni do akcji szpiegowskich.

Jedną z takich akcji Davionowie potraktowali jako usprawiedliwienie dla rozpoczęcia działań wojennych. W 3025 roku agenci Konfederacji Kapellańskiej porwali Hanse Daviona i umieścili na tronie sklonowanego sobowtóra. Kapellanie pozbawili tego człowieka jego osobowości i zastąpili ją swoja wersją osobowości „Daviona„. Księciu udało się jednak wymknąć z rąk prześladowców, potajemne powrócić na swój dwór i udowodnić swoją tożsamość. Opinia publiczna nigdy nie dowiedziała się o spisku. ale Davion poprzysiągł zemstę. Romano Liao i jej ojciec Maximilian otrzymali w końcu Czwartej Wojny Sukcesyjnej wiadomość od Hanse Daviona. Głosiła ona że powodem, dla którego Davion wysłał swoje wojsko przeciwko Konfederacji, zabijając tysiące żołnierzy i siejąc przerażenie pośród milionów ludzi, była zemsta za to, co Liao próbował uczynić Davionowi i za zniszczenie osobowości innego człowieka w celu wyhodowania klonu księcia.

Niezależnie od pragnienia zemsty ze strony Daviona, zarówno on, jak i Katrina Steiner musieli mieć wizję zjednoczenia całej Sfery Wewnętrznej pod jednym sztandarem. Na początku Czwartej Wojny Sukcesyjnej Zjednoczona Wspólnota była jedynie zobowiązaniem do współpracy Domów Steiner i Davion. Zanim wojna się skończyła. Wspólnota stała się politycznym faktem.

Jednak wewnątrz obu Domów nadal istnieje opozycja wobec Sojuszu. Śmierć Hanse Daviona i ewentualne wstąpienie na tron Zjednoczonej Wspólnoty jego syna Victora, nie stłumi tej opozycji. Federacja Słońc i Wspólnota Lyrańska istnieją od blisko siedmiu stuleci. Jeśli ich sojusz ma przetrwać, musi rozwinąć się nowa, równie silna tożsamość narodowa, do której ludzie mogliby poczuć przywiązanie.

FEDERACJA SŁOŃC

Federacja Słońc została założona w 2317 przez Luciana Daviona, premiera New Avalon. Zawarł on umowy dwustronne o współpracy i obronie z dwudziestoma Sąsiednimi systemami. Był to tak zwany Pakt Crucis. Lucien został pierwszym prezydentem federacji, a New Avalon – jej stolicą. Od tego czasu przez 700 lat Davionowie rządzili Federacją Słońc nieprzerwanie. Obecnie na tronie zasiada Victor Steiner-Davion, syn Hanse Daviona i Mellisy Steiner. których małżeństwo przypieczętowało sojusz Federacji Słońc ze Wspólnotą Lyriańską. Federacja Słońc ma pod swoją kontrolą blisko 400 zamieszkanych systemów gwiezdnych, prawe dwa razy więcej, niż kontrolowała przed rozpoczęciem Wojen Sukcesyjnych. Ponadto siły zbrojne Davionów wykorzystują duża liczbę innych światów.

Zwiększenie stanu posiadania Domu Devion odbywało się przez ostatnie 200 lal głównie kosztem terytorium Konfederacji Kapellańskiej. której przewodzi Dom Liao. Proces ten szczególnie nasilił się podczas Czwartej Wolny Sukcesyjnej. kiedy to Federacja Słońc odebrała Konfederacji ponad 100 światów.

Jednak znacznie poważniejszym przeciwnikiem Federacji Słońc jest Zjednoczenie Draconis, rządzone przez ród Kurita, który omal nie podbił domeny Davionów podczas Pierwszej Wojny Sukcesyjnej. Zawiązując w 3022 roku sojusz ze Wspólnotą Lyrańską, Davionowie zmusili Kuritów do rozdzielona swych sił wzdłuż dwóch granic. co osłabiło znacznie obronę wielu światów. Przed Czwartą Wojną Sukcesyjną siły Davionów potrafiły wykorzystać tę słabość. Zdobyły – kosztem nieznacznych strat – należące do Draconis Tancredi II i Galatię. a także magazyny Ligi Gwiezdnej na Galtorze i Rowe. Jednak po wybuchu wojny Zjednoczona Wspólnota musiała zmienić swoje priorytety i pod koniec konfliktu Dom Kurita odzyskał 15 planet wzdłuż swojej granicy z Domem Davion, w tym Galtor.

Niespodziewane zagrożenie ze strony Klanów zniszczyło tradycyjną rywalizację Davionów i Kuritów. Pojawiła się nawet plotka o romansie Victora Steinera – Daviona z córką Teodora Kurity, Omi, chociaż źródła oficjalne konsekwentnie ją dementują. Wiadome, że Victor Davion kierował, operacją odbicia syna Kurity, Hohiro, z planety okupowanej przez Klany. Jednak wraz z chwilowym zmniejszeniem się zagrożenia ze strony Klanów, napięcie bez wątpienia powróci i będzie dochodziło do starć, przynajmniej niewielkich pomiędzy silami Kurita i Davion.

WSPÓLNOTA LYRAŃSKA

Wspólnota Lyrańska powstała w 2340 jako luźny związek trzech małych lig wzajemnej obrony: Paktu Tamar. Federacji Skye i Protektoratu Donegal. Pierwotnie stolicą Wspólnoty byt Arktur. Jednak wkrótce po wybuchu konfliktu pomiędzy Wspólnotą, a Zjednoczeniem Draconis w 2407, rząd przeniósł się na Tharkad, gdzie pozostaje do dziś. Wkrótce potem przywództwo Wspólnoty dziedziczy jedyna spadkobierczyni Alistaira Marsdena, Katherine Marsden Steiner. Jej potomkowie rządzą obecnie Wspólnotą.

W skład Wspólnoty Lyrańskiej wchodzi obecnie około 400 planet. Podczas trzech pierwszych wojen sukcesyjnych Wspólnota powoli, lecz nieustannie traciła terytoria na rzecz Zjednoczenia Draconis, które przejęło prawie czwartą część początkowych włości Lyrańczyków (włączając ponad połowe planet należących niegdyś do Paktu Tamar). Jednak Czwarta Wojna Sukcesyjna całkowicie odwróciła ten proces – Lyrańczycy zdobyli 53 planety Kuritów tracąc jedynie dwie. O sile Zjednoczonej Wspólnoty świadczy fakt utrzymania przez Dom Steiner zdobytych światów przez 20 lat, jakie upłynęły od Czwartej Wojny do inwazji Klanów. Jednak kiedy Sfera Wewnętrzna została zmuszona do stawienia czoła inwazji, Wspólnota Lyrańska utraciła na rzecz Klanów niewiele mniej planet niż Wolna Republika Rasalhague.

Jednym z powodów, dla których Dom Steiner nawet w najgorszych czasach pozostawał potęgą pośród Państw Sukcesyjnych, były najlepiej rozwinięte planety Sfery Wewnętrznej, leżące wewnątrz jego domeny. Należą do nich Alarion, Coventry, Donegal, Summer. Tamar, New Karlsruh i Hesperus II. Ostatnia z wymienionych planet jest siedzibą największego magazynu wojskowego pozostałego po Lidze Gwiezdnej, największej czynnej fabryki machów i zakładów naprawczych w Państwach Sukcesyjnych.

Niezależnie od zmiennych wojennych losów, Wspólnota Lyrańska podtrzymuje swoją ekonomiczną reputację. Dopóki wiele z najbardziej uprzemysłowionych światów nie uległo inwazji Klanów, całkowita produkcja Wspólnoty, zwłaszcza w dziedzinach gospodarki cywilnej przewyższała produkcję innych Państw Sukcesyjnych. Nawet obecnie, tylko Liga Wolnych Światów ma wyższy Produkt Narodowy Brutto na jednego mieszkańca. Potęga ekonomiczna uczyniła walutę Domu Steiner najstabilniejszą w Sferze Wewnętrznej. Niektóre z tych sukcesów są owocem ludzkiego wysiłku, inne – bogactwa złóż naturalnych przeciętnej planety należącej do Wspólnoty. Jeszcze inne stosunkowo niewielkich szkód wojennych na kluczowych planetach. Przez lata Archontowie Domu Steiner konsekwentnie popierali nowoczesną strategię ekonomiczną i handlową. Udzielali dużych ulg podatkowych projektom odbudowy przemysłu, nagradzali ziemią odnoszących sukcesy przedsiębiorców i zwycięskich mechawojowników, wspierali działalność wolnych kupców. Wiele z tych działań jest nadal obecnych w polityce Steinerów.

 

WAŻNE POSTACIE

Victor lan Steiner-Davion

Książę Następca Zjednoczonej Wspólnoty, Diuk Nowego Avalonu

Niski i niepozorny (160 centymetrów, blond włosy i niebieskie oczy) Victor Steiner-Davion nadrabia fizyczne niedostatki determinacją i siłą osobowości. Cechy te umożliwiają przeciwnikom oskarżanie go o kompleks Napoleona, pogłębiony przez niemożność dorośnięcia do legendarnych osiągnięć ojca. Dodatkowej siły tym argumentom dodaje pogarda Victora dla pochlebców i napady wściekłości, kiedy uważa, że ktoś traktuje go łaskawie ze względu na pozycję. a nie jego zdolności. Obserwatorzy kariery nowego księcia twierdzą, że Victor nie musi obawiać się życia w cieniu Hanse, ponieważ jest wyjątkowym człowiekiem, który dąży do własnej wielkości. Co do skromności Victora, jego zwolennicy mówią, ze jest godna podziwu.

Morgan Hasek-Davion, dowódca Victora podczas wielu stać z Klanami, wyjaśnia: „…Victor wie, jak odnosić zwycięstwa; wie, jak podźwignąć się z porażek. Wie również, jak przystosować się do zmiennych okoliczności i co poświęcić na rzecz ważniejszych celów. On nigdy się nie poddaje. Widzę w nim wytrwałość i błyskotliwość Davionów, połączoną z dalekowzrocznością i humanizmem Steinerów. Ale charakter Victora nie jest wypadkową tych cech. Victor to Victor. Widzi siebie jako sługę Zjednoczonej Wspólnoty i jest przekonany o swoich możliwościach. Tak samo jak ja.”

Victor właśnie ukończył 22 lata, kiedy jego ojciec zmarł na atak serca. pozostawiając mu tron Diuka Nowego Avalonu i Księcia Federacji Słońc. Po śmierci lub rezygnacji matki, Archont Melissy Steiner, on zostanie Księciem Archontem Zjednoczonej Wspólnoty. Jego brat Peter jest regentem Tharkadu, a siostra Katherine regentką New Syrtis. Chociaż niektórzy mogą uważać, że Victor jest za młody, by być Diukiem Nowego Avalonu i samodzielnym Księciem Archontem całej Zjednoczonej Wspólnoty, jednak ma on zdolnych doradców i zwolenników w obu Domach, którzy służą mu swoim doświadczeniem.

Melissa Steiner-Davion

Księżna Tharkadu, Archont Wspólnoty Lyrańskiej

Wielu popełniło błąd lekceważąc Melissę Steiner-Davion i uważając ją za figurantkę z powodu jej nadzwyczajnej urody i wrodzonej nieśmiałości. Jednak bez względu na jej powierzchowność właśnie silna osobowość pozwoliła jej na utrzymanie pozycji, mając przy boku nieco bardziej impulsywnego męża Hanse. Na przykład. to właśnie Melissa podjęła decyzję o usunięciu wojsk Davionów z Sarna March, kiedy rozniosły się pogłoski o ich ekscesach, i umieściła tam garnizon Wspólnoty.

Największą troską Melissy w tej chwili jest jej syn Victor i odpowiedzialność jakiej wkrótce będzie musiał stawić czoło. Obawy te potęgowane są jego wybuchami gniewu i tym, że jego ojciec doprowadził do swojej przedwczesnej śmierci w wyniku przepracowania. Melissa zdaje sobie jednak sprawę, że Victor dojrzał dzięki doświadczeniom wyniesionym z wojny z Klanami i kiedy przejmie władzę nad obiema częściami Zjednoczonej Wspólnoty — będzie pamiętał o wszystkim, czego próbował nauczyć go ojciec. Jednak nawet gdy nadejdzie ten dzień, Melissa niewątpliwie nadal będzie wywierać uspokajający wpływ na syna.

Morgan Hasek-Davion

Diuk New Syrtis, Głównodowodzący Armii Zjednoczonej Wspólnoty

Morgan, syn Michaela Hasek-Daviona. zdradzieckiego szwagra Hanse jest przede wszystkim wojskowym. Opanowany, trudny do wytrącenia z równowagi człowiek, dla którego działanie znaczy więcej niż słowa. Morgan wykonał wspaniałą pracę. jednocząc siły zbrojne Domów Steiner i Davion. Mając blisko pięćdziesiąt lat. Morgan jest dużo starszy od Victora, ale jest jednym z najwierniejszych zwolenników młodego księcia. Inaczej niż jego ojciec, który ciągle myślał o pozbawieniu Hanse tronu, Morgan tak twardo stoi za swoim kuzynem Victorem, jak wcześniej za Hanse. Morgan widzi w Victorze główną nadzieję ludzkości na ponowne zjednoczenie Państw Sukcesyjnych i w przeciwstawienie się potędze Klanów.

Ryan Steiner

Diuk Porrimy

Ryan Sumer drugi kuzyn i lider separatystycznego ruchu Skye, jest cierniem w oku Melissy Steiner. Ryan jest przeciwny zjednoczeniu Wspólnoty Lyrańskiej i Federacji Słońc i cierpliwie pracuje nad uzyskaniem politycznego poparcia by temu zapobiec. Oprócz popularności. jaką cieszy się wśród mieszkańców światów Skye. Ryan zdobył również poparcie wielu rozczarowanych wielmożów Wspólnoty Lyrańskiej.

Aaron Sandoval

Diuk Robinson

Sandoval był niegdyś zarządcą Draconis March, regionu, który Hanse Davion podzielił między wielmożów utrudniających mu sprawowanie władzy mając nadzieję. ze będą zbyt zajęci, by sprawiać poważne problemy. Aaron Sandoval zrezygnował z tego stanowiska na korzyść swojego syna Jamesa i obecnie spędza większość czasu próbując uzyskać poparcie wielmoży Federacji Slońc, w celu rozwiązania Zjednoczonej Wspólnoty. Aaron jest popularną postacią zwaną czule „Starym księciem”.

GŁÓWNE ŚWIATY

Poniżej przedstawione są główne planety Zjednoczonej Wspólnoty.

Nowy Avalon

Stolica Federacji Słońc od czasu ich założenia 700 lat temu i zarazem dziedziczna posiadłość rodu Davion. Nowy Avalon jest rolniczym. podobnym do Ziemi światem, który produkuje dość żywności, by zaspokoić potrzeby pięciu okolicznych systemów gwiezdnych. Jest również siedzibą królewskiego dworu i założonego przez Hanse Daviona Nowoavalońskiego Instytutu Naukowego (NAIS). Na Nowym Avalonie stacjonują trzy regimenty Królewskiej Gwardii Domu Davion i kilka regimentów najemnych z długą tradycją służby dla Federacji Słońc.

Tharkad

Tharkad jest stolicą Wspólnoty Lyrańskiej i jednym z pięciu światów zarządzanych bezpośrednio przez rodzinę Steiner. Pozostałe cztery to: Duran, Gallery, Furillo i Poema. Tharkad jest skalistą planetą o chłodnym klimacie, z krótkim okresem wegetacyjnymi i długimi, często ciężkimi zimami. Oprócz Królewskiego Dworu (Archont z rodziną) i Stanów Generalnych (parlament przedstawicieli każdego z lyrańskich światów), na Tharkadzie znajdują się pozostałości starego magazynu Ligi Gwiezdnej i kopalnie metali oraz rafinerie. Zwykle stacjonują tam cztery regimenty machów (trzy stałe i jeden najemny).

Kentares IV

Planeta jest miejscem tzw, Masakry na Kentares, najstraszliwszej zbrodni popełnionej w historii Sfery Wewnętrznej. W latach Ligi Gwiezdnej Kentares byt bogatym, rozwiniętym światem. Podczas Pierwszej Wojny Sukcesyjnej planeta została zajęta przez przywódcę Zjednoczenia Draconis, Minoru Kuritę,. w trakcie jego zwycięskiego pochodu w kierunku Nowego Avalonu. Sukces był jednak krótkotrwały, Minoru zginął z rąk zamachowca. Mszcząc się za swego ojca, Jinjiro Kurita wymordował pięćdziesiąt milionów ludzi, ponad 90 procent populacji zamieszkującej Kentares. Podczas gdy Jinjiro był zajęty zemstą, Davionowie zdołali zebrać swoje siły i powstrzymać ofensywę Kuritów. Chociaż Kentares został ponownie zasiedlony. nigdy nie po-wrócił do dawnej świetności. Dziś jest to w większości pustkowie, pełne zrujnowanych miast i niszczejących fabryk. Stacjonuje tam jeden batalion machów.

Świat Mallory’ego

Ze względu na strategiczne położenie, umożliwiające dostęp do ponad 20 kluczowych systemów gwiezdnych w przestrzeni Kuritów. Liao i Davionów, Świat Mallory’ego jest silnie ufortyfikowaną bazą wypadową dla groźnych ataków na terytorium wroga. Ta niegdyś kwitnąca, rolnicza planeta Ziemskiej Hegemonii kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk podczas minionych dwóch stuleci. Po raz ostatni 40 lat temu, zdobyli ją Davionowie, a bitwa kosztowała życie księcia Daviona. Od tego czasu, miejscowy garnizon (zwykle dwa lub trzy regimenty) odpiera powtarzające się ataki Kuritów.

Outreach

Planeta Outreach była z wolna podupadającym światem, gdy Federacja Słońc zdecydowała się na przekazanie jej Dragonom Wolfa, jako zapłatę za pomoc najemników podczas Czwartej Wojny Sukcesyjnej. Dni sławy, kiedy planeta była gospodarzem Wojskowych Igrzysk Olimpijskich Ligi Gwiezdnej odeszły w niepamięć. Również zakłady produkcyjne i naprawcze znajdujące się na Outreach dawno popadły w ruinę.

Dragoni jednak pamiętali. Po przejęciu planety wznowili działalność fabryk i zawarli wiele kontraktów zbrojeniowych. Oprócz tego rozpoczęli działalność szkoleniową na poziomie nieporównywalnym z osiągnięciami innych ośrodków tego typu w Sferze Wewnętrznej, czyniąc swa planetę godnym pozazdroszczenia źródłem zarówno wiedzy dotyczącej sztuki wojennej, jak i sprzętu wojskowego. W ciężkich czasach Dragoni służyli w licznych szanowanych jednostkach najemnych. Obecnie stolica Outreach, niedawno przemianowana na Wolt City, stała się wszechświatowym centrum rekrutacji najemników, zarówno tych o dobrej, jak i zlej reputacji. Outreach została nową *Gwiazdą Najemników” zaćmiewając nawet stawę Galatei w jej najlepszych dniach. Odkąd swoją główną siedzibę umieściła tutaj Najemnicza Komisja Rewizyjna i Kontraktowa, pozycja planety jako stolicy najemników wydaje się ugruntowana.

New Syrtis

Siedziba Morgana Hasek-Daviona i dziedziczna planeta rodu Hasek. New Syrtis jest słabo zaludniona ale słynie z bogatych złóż rud, istotnych dla produkcji przemysłowej Federacji Słońc. Arktyczny klimat planety znacznie ułatwia jej obronę, co szczególnie uwidoczniło się w czasie rocznego oblężenia Syrtis przez Konfederację Kapelli. Na New Syrtis regularnie stacjonują dwa regimenty Strzelców Syrtyjskich (zawsze jest wśród nich Szósty Regiment) .

Kathil

Niegdyś planeta była siedzibą bazy floty Ligi Gwiezdnej. Na Kathil znajduje się najlepszy suchy dok naprawczy dla statków hiperprzestrzennych i lądowników. Chociaż administracyjnie planeta należy do Capellan March, jest obsadzona od dłuższego czasu regimentami machów z Crucis March – obecnie przez Ułanów Kathiliskich.

Hesperus II

Ta surowa. górzysta planeta jest siedzibą ogromnej, dziś częściowo tylko sprawnej fabryki mechów i kilku pozostałych po Lidze Gwiezdnej magazynów ukrytych w licznych głębokich pieczarach. Siły zbrojne Wspólnoty Lyrańskiej odniosły na Hesperusie wiele wspaniałych zwycięstw. Siły Kuritów bądź Marik od wybuchu Pierwszej Wojny Sukcesyjnej dwanaście razy najeżdżały planetę tylko po to, by za każdym razem doznać porażki.

Na korzyść obrońców działa zarówno ciężki teren, jak i złe warunki pogodowe, często rujnujące najlepsze plany atakujących. W zależności od raportów wywiadowczych Wspólnoty, Hesperus jest broniony przez dwa do sześciu pełnych elitarnych regimentów złożonych z weteranów.

Coventry

Przyjemny, gęsto zaludniony świat o umiarkowanym klimacie, leżący głęboko wewnątrz obszaru należącego do Steinerów. Planeta, na której znajduje się w pełni działający zakład produkujący lekkie machy, obsadzona jest słabo, zazwyczaj tylko przez jeden regiment. Obecny władca Coventry Diuk Harrison Bradford był jednym z najsilniejszych popleczników Katriny Steiner i pozostaje również wiernym sojusznikiem politycznym Melissy.

Alerion

Siedziba dawnej bazy floty Ligi Gwiezdnej, umieszczona na tym skądinąd odludnym świecie, jest jedynym dużym zakładem naprawczym statków kosmicznych w obszarze należącym do Steinerów. Alarion jest przez cały czas silne broniony.

Donegal

Czasem nazywany „Światem Handlarzy’, Donegal jest bogaty w złoża diamentów, ziem rzadkich, egzotyczne rośli-ny i zwierzęta. Stal się naturalną bazą tranzytową da wol-nych kupców zajmujących się handlem z Peryferiami.

SIŁY ZBROJNE

Dom Davion słynie ze wzbogacania swoich sit regimentami najemnymi. Wielu kondotierów służy Davionom tak długo, że stali się oni bardziej wojskiem starym niż zakontraktowanymi oddziałami. Dom Steiner również ma tradycję silnego oparcia się na jednostkach najemnych, co zwłaszcza uwidoczniło się za panowania Katriny Steiner. Wraz z sojuszem tych dwu Domów wiele jednostek, przede wszystkim najemnych, zmieniło rozkazodawców.

Poniżej znajduje się krótki opis kilku bardziej znanych jednostek z sił Zjednoczonej Wspólnoty.

REGULARNE SIŁY ZBROJNE

Lansjerzy z Crucis

8 regimentów

 • 2 elitarne, Trzewi Siódmy
 • 4 weteranów: Pierwszy. Czwarty. Piąty i Szósty
 • 2 regularne: Drugi i Ósmy

Lansjerzy zostali utworzeni z niedobitków Sił Zbrojnych Ligi Gwiezdnej, jednak teraz w ich skład wchodzą także zołnierze z kilku światów Crusis March. Jednostka była kilkukrotnie rozwiązywana i formowana na nowo i uczestniczyła w najważniejszych kampaniach Domu Devion. W skład Siódmego Regimentu wchodzą Korsarze McKinnona, jednostka słynąca z nowatorskiej, bardzo ruchliwej taktyki walki.

Huzarzy z Ceti

3 regimenty

 • 2 weteranów: Pierwszy i Drugi
 • 1 regularny: Trzeci

Regiment został utworzony na Nowej Ziemi. gdzie Huzarzy służyli jako bufor ochronny sil uderzeniowych Davionów z Draconis March. Mimo odniesienia wielu znaczących zwycięstw, ponieśli także poważne straty. Szczęśliwie da nich, nie zostali powołani do czynnej służby w czasie Czwartej Wojny Sukcesyjnej.

Strzelcy Syrtyjscy

3 regimenty

 • 1 elitarny: Szósty
 • 2 regularne: Piąty i Ósmy

Strzelcy początkowo byli gwardią przyboczną rodu Hasek-Davion, utworzoną w rejonie światów należących do Capellan March. Sytuacja uległa zmianie na skutek manewrów politycznych Morgana Hasek-Daviona na początku Czwartej Wojny Sukcesyjnej. Szósty Regiment Strzelców jest doświadczoną jednostka, rzadko jednak oddalał się w ciągu ostatnich lat od New Syrtis. Podczas Czwartej Wojny Sukcesyjnej, Piąty Regiment poniósł straszliwe straty w wyniku ciężkiej bitwy o planetę Sarna w obszarze Konfederacji Kapellańskiej.

Gwardia Lyrańska

12 regimentów

 • 3 elitarne: Szósty. Jedenasty i Piętnasty
 • 5 weteranów: Trzeci. Dziesiąty. Czternasty, Dziewiętnasty i Dwudziesty Szósty
 • 2 regularne: Trzydziesty i Trzydziesty Szósty
 • 2 poborowe: Dwudziesty Czwarty i Trzydziesty Drugi

Dom Steiner zawsze utrzymywał dużą armię. utworzoną zarówno z osobistych planetarnych sił, jak i z kompanii nagrodzonych za męstwo przeniesieniem do Gwardii z innych Stałych regimentów. Regimenty Szósty i Piętnasty stacjonują obecnie na Hesperusie II. Trzeci Regiment tradycyjnie służy jako Gwardia Pałacowa przy Dworze Królewskim na Tharkadzie.

Komandosi Skye

4 regimenty

 • 1 elitarny: Czwarty
 • 1 weteranów: Dziesiąty
 • 2 poborowe: Siedemnasty i Dwudziesty Drugi

Regimenty ciężkich mechów Komandosów Skye często odgrywają ważną rolę w ofensywach Domu Steiner. Działania Czwartego Regimentu były kluczowe dla udanego ataku Wspólnoty na planetę Carse w 3023 roku. Natomiast Siedemnasty Regiment, który wypadł blado podczas Czwartej Wojny Sukcesyjnej, został prawie całkowicie zniszczony przez Klany.

WOJSKA NAJEMNE

Ogary Kalla

2 regimenty

 • 1 elitarny: Pierwszy
 • 1 weteranów: Drugi

Mimo że Ogary Kalla istnieją zaledwie od czterdziestu lat, stały się jedną z najbardziej szanowanych jednostek najemnych Stery Wewnętrznej. Cena tej sławy jest jednak wysoka. Ogary zapracowały między innymi na gniew Koordynatora Draconis Takashi Kurity. Ironia losu chciała, ze to właśnie Ogary Kalla razem z Dragonami Wolfa odegrały decydującą rolę w obronie Luthien, kiedy Klany przypuściły zmasowany atak na stolicę Zjednoczenia. Mimo wcześniejszego rozkazu Kurity „Śmierć najemnikom”, zarówno Ogary, jak i Dragoni wzięli udział w bitwie o Luthien.

Początkowo sformowana przez legendarnego Morgana Kella jako pojedynczy regiment, jednostka otrzymała tak duży spadek po śmierci Archont Katriny Steiner, że mogła utworzyć dodatkowy regiment.

Legion „Śmierci” Graya

 • 1 regiment: elitarny

Grayson „Śmierć” Carlyle utworzył tę jednostkę na Trellwanie obecnie należącym do Klanów. Tuż przed Czwartą Wojną Sukcesyjną Legion odnalazł na planecie Helm elektroniczną bibliotekę Ligi Gwiezdnej. Pewne frakcje Domu Marik planowały bezprawnie zawładnąć odkryciem: Legion uciekł jednak korzystając z pomocy Diuka Kuritów Hassana Ricola. Grayson Carlyle przekazał kopie biblioteki innym Domom. Informacje w niej zawarte stały się kluczem do technologicznego ożywienia Sfery Wewnętrzne w minionych dwudziestu latach.

Lekka Kawaleria Eridani

 • 1 regiment elitarny

Utworzona z regularnych sił Ligi Gwiezdnej, początkowo Lekka Jazda była pomyślana jako jednostka zwiadowcza. Do 3002 roku, kiedy przeszedł na służbę do Domu Davion, regiment pracował dla kilku władców. Dwa z trzech batalionów Lekkiej Jazdy używają machów o wadze nie większej niż 60 ton. Ciężki batalion został użyty w siłach ofensywnych podczas Czwartej Wojny Sukcesyjnej.

Kompania Lindona

 • 1 batalion: weteranów

Kompania Lindona jest jednostką o rozmiarach batalionu. złożoną z lekkich i średnich mechów. Kompania powstała z rozbitego najemnego regimentu Domu Kurtia, który poniósł ciężkie straty podczas głębokiego wypadu przeciw Światu Driscolla. Obiecane przez Kuritów posiłki nie przybyły od tego czasu ci. którym udało się przeżyć, żywią nienawiść do Zjednoczenia Draconis.

Wędrowni Jeźdźcy Hansena

1 regiment: weteranów

Pułkownik Gerhardt Hansen utworzył Jeźdźców z pozostałych przy życiu uczestników rebelii z 3014 roku przeciw Janosowi Marikowi. Regiment długo służył Domowi Steiner. Obecnie, podczas reorganizacji sił zbrojnych sojuszu. przeniesiony w obszar Davinów, nadal jednak pozostaje na kontrakcie ze Wspólnotą Lyrańską.

Rok 3050-55

Źródło: MechWarrior RPG 1997 wydawnictwo MAG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *